Ensikosketus kyseiseen Ford Taunus Coupe GT:n tapahtui vuonna 1983, jolloin kaverini osti sen ensiautokseen. Kaksilitrainen V6 yhdistettynä Coupen muotoihin teki heti säväyksen. Siitä lähtien kun kaveri sai ajokortin alkuvuodesta -84, tuli istuttua repsikan paikalla lukemattomia kilometrejä auton kiertäessä kylän raitteja. Taunuksen takapenkki houkutti myös naisia, ja heistä yhden kanssa olen ollut yhdessä jo yli 40 vuotta!
Kaverini vaihtoi Taunuksen Granadaan vuonna 1985 ja minua jäi harmittamaan, kun en voinut ostaa autoa itselleni, GT Coupe oli tehnyt lähtemättömän vaikutuksen minuun. Seurailin myytäviä Coupe Taunuksia, samalla haaveilin, vielä joskus ostan kyseisen automallin itselleni. Tuo päivä koitti vuonna 2006, kun sama yksilö tuli vastaa Nettiauton sivulla. Enää ei aikailtu, vaan auto käytiin hakemassa kotiin sen surkeasta kunnosta huolimatta. Ruoste ja monet aikaisemmat omistajat olivat kohdelleet autoa kaltoin ja sen kunto oli niin heikko, että se jäi kuivaan varastoon odottamaan hetkeä, jolloin olisi paikka ja muut resurssit kunnossa auton kunnostamiseksi.
Tuo hetki koitti koronakeväänä 2020, jolloin oli keksittävä jotain tekemistä iltojen iloksi. Aluksi tarkoitus oli tehdä välttämättömät peltityöt ja saattaa auto ajokuntoon mahdollisimman nopeasti, mutta kuten aina, projektit hieman venyvät. Auto valmistui 5 vuotta aloituksesta täydellisen läpikäynnin jälkeen. Kaikki vaihdetut osat ovat alkuperäisiä Ford-osia, peltiosia myöten, pois lukien muutamat esimerkiksi moottorissa käytetyt tarvikeosat. Autosta tuli parempi kuin uskoinkaan ja se on tarjonnut nautinnollisia kilometrejä V6:n muristessa nokalla.



