Mitsubishi Lancer 1.8 Gti 16V, 1993 – Esa Heikkilä, Lahti

Olin haaveillut Gti Lancerista ja ostin sellaisen 2004, eli harrastus on kestänyt yli 20 vuotta.
Ensimmäiset pari vuotta kisailin autohifikisoissa ja 2006 voitin Noviisi 2000€ -luokan Suomen mestaruuden.
Samoihin aikoihin oli kimppatalli, jossa tein lasikuidusta ensimmäisen helmasarjan. Valmiita osia en halunnut ostaa, vaan lähestulkoon kaikki on opeteltu itse, yleensä vaikeimman kautta. 2007 valmistui uusi etupuskuri, korin sheivaus ja sileä takaluukku. Maalautin auton metallihohtomustaksi. Tämän jälkeen autolla on ajettu vain kesäisin.

2008 rakensin kojelaudan uudelleen ja siellä on nyt koko hifilaitteisto, myös 6-kanavainen vahvistin. Samalla päivitin muutenkin sisustaa ja verhoilin sen uudelleen. 2011 tein autoon hiilikuituosia ja kävin korin läpi. Harjoittelin ruiskumaalausta maalaten auton 3-väriseksi metallihohtoväreillä.

2015 auto jäi lepäämään talliin odottamaan nykimisen korjausta perheen kasvaessa. Vika paljastui melko pieneksi. Ruostemönjästä tukkeutunut bensapumpun suodatin, mutta vian etsimisen yhteydessä ensin tehty kansiremontti valmistui 2019 ja lopulta täydellinen koneremontti 2024. Remontin yhteydessä vaparikoneesta viritettiin se, minkä alkuperäinen alakerta mahdollistaa ja vaihteistoon asennettiin levylukko. Tuli siis opeteltua niitäkin hommia.
Kun tekniikka oli kunnossa, niin toteutin koriin vuosia muhineet ideat ja maalasin auton kokonaan valkoiseksi 2025.



GBL_2387_EN_VALVOLINE_160_YEAR_MARK_RGB_POSITIVE

Scroll to Top